0
--Reklamlar--Çok ağlamanın en muhtemel ve göz ardı edilen sebebi ne yazık ki beslenme yetersizliğidir. Peki beslenme yetersizliği nedir?

Beslenme Yetersizliği;

Yenidoğan ilk 2-3 günlük süreçte genellikle annenin sütünün az olmasına bağlı ağlar. Mama takviyesiyle bebek doyurulabilir ama unutmayalım ki mama anne sütünün zenginliğini karşılayacak bir besin değildir. Özellikle bebek mamayı daha kolay yolla aldığından(biberon gibi) anne sütüne yüksek efor sarf etmek istemez. Bu sebeple mamadan sonra Annenin sütü varsa bile almak istemeyecektir.

Peki anne sütü nasıl artacak?En doğal yol sık emzirmektir hatta her ağladığında bebeğinizi emzirmelisiniz.

Hangi besini yersek süt artar?

Piyasada satılan süt yapıcılar var genellikle süt hacminde ciddi bir fark gözlemlemedim, kayısı suyu, malt içecek, bol su tüketenlerde fark gözlemlesek de her bünyeye aynı etkiyi sağlayacak diye bir garantisi ne yazık ki yok onun yerine sık sık bebeği emzirmek daha faydalı olur.

Emdikten sonra huysuzlanan bebek hala aç mı?Evet olabilir ancak emzirmeyi en az 15 dakika olmalı, süreyi geçti hala ağlıyorsa bebeğin gazı çıkarılmalı çıktığını duyunca emzirmeye devam edilmelidir. Bebek uykuya daldığında da yatağına yatırılmalıdır.

Bebek emmek istemiyor veya almıyor neden?Öncelikle bebek çocuk doktoruna muayene oldu ve normalse, bebeğin mide ve bağırsak sistemine herhangi bir darlık yada anomali yoksa.
Olası sebepler;
Burnu tıkalı olduğu için emerken rahat edemiyor.
Meme ucu içe çökük veya gergin meme ucu.
Mamayla tanışmış mamanın konforunu arayan bebek olabilir.
Burnu tıkalı bebeğin doğru teşhisi için doktor görmeli emin olununca su damlatılarak açılabilir.
Meme ucu için protez meme ucu kullanılabilir.
Mama kullanan bebek içinde önerimiz biberonla tanışmasını sağlamamak olabilir.
Sağlıcakla kalın…. EBE HELENA

Yorum Gönder

 
Top