0
--Reklamlar--

VEGANLIK(VEJETERYANLIK) DİYETİ NEDİR? KAÇA AYRILIR?


Vegan(Vejeteryan): Hayvandan üretilen veya alınan hiçbir şeyi tüketmemektir ve kullanmamaktır.
Et ve et ürünleri balık, tavuk, yumurta, süt bal gibi yiyecekleri yememek dışında yünlü ve kürklü giysiler ,hayvanlar üzerinde denenmiş bakım ve kozmetik maddeleri hayvanların kobay olarak kullanıldığı ilaçlar dahildir.

Felsefesi : Uzak doğu din felsefelerinde ruhu temizlemek ve hayvanın öldüğü andaki korkusunu bedene almamak ve daha huzurlu bir beden ve ruh sağlığı açısında benimsenen bu yaşam tarzı günümüzde milyonlarca hayvan yenmek veya giysi yapılmak için öldürülmekte kobay olarak kullanılarak istismar edilmekte ve acı içinde ölmektedir. Arz talebi doğurması sebebiyle arzı oluşturmayan kesim olmak isteyen birçok insan vegan olmaktadır.

Mümkün müdür? Sağlıklı mıdır? Kilo verdirir mi?

Öncelikle evet mümkün bende 1 senedir vegan olduğum için rahatlıkla söyleyebilirim ayrıca Zülfü Livaneli, sunucu Nevşin Mengü de vegandır.

Sağlıklı mı?

Sağlık konusuna geldiğimiz zaman et tüketenler ve veganlar arasında (özellikle uzun süreli veganlar) tıbbi testler yapıldı ve nerdeyse hiç fark tespit edilemedi. Ayrıca kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükselttiği de gerçek çünkü hayvansal gıdalarda doymuş yağ mevcut, bitkisel yağlarda da doymamış yağlar, doymuş yağ kötü kolesterolü doymamış yağlar da iyi kolesterolü yükseltiyor.

Tabi veganım dediğiniz zaman doktorunuz kan testi yapacak ve özellikle B12 vitamin ihtivamıza bakacaktır. Benim normal çıktı ve doktorum şaşırdı, aslında bilmediği şey insan mekanizması bu vitamini depolar ve depolarım henüz 1 sene olduğu için boş değil peki ya 10 senelik veganlar? Onlar da bitkisel vitamin hapları kullanıyor ancak gelişmiş bir bilimsel atılım olduğu söylenemez.


Kilo verdirir mi?

Veganlıkta eğer gluten dediğimiz ekmek, mısır unu, yapay şeker vs. den uzak durmazsanız kilo veremez ve hatta kilo alırsınız .
Ama sebze meyve kuru baklagil ve tohum (badem, ceviz vs.) tofu, kinoa vs. dengeli olarak tüketirseniz sağlıktı olarak zayıflamanız vegan olmayanlardan çok daha kolay oluyor.

Mesela raw veganlar bu gruptaki veganlar tüm gıdaları çiğ  tüketenlerdir ve normal vegana göre sebze ve meyvelerden yüksek oranda vitamin alıyorlar ve daha sağlıklı test sonuçları veriyorlar ancak amerikan standardı için geçerli çünkü biz zaten tencerede suyla pişirme yöntemini kullandığımızdan çeşitli sebzeli yemek kültürümüz olduğundan(hele ki benim gibi İzmir’li iseniz) bu test bize uygun olmuyor.

Ancak unutmayalım ki bu aynı zamanda bir yaşam felsefesi ve tüm hayvanlara bütüncül bir sevgi anlayışıdır. Büyüyen şehirlerde endüstrinin insafına bırakılan hayvanlar güneş yüzü görmeden yetiştirilip tüketime sunulmaktadır.

FİLM ÖNERİ J
EARTHLİNGS

Sağlık ile Helena Yorum Gönder

 
Top