0
--Reklamlar--

KARATAY DİYETİ İLE HIZLI KİLO VERME


Karatay Diyeti Nedir?

Gün içinde tüketilen besinler ile vücudumuza protein, yağ, karbonhidrat ve mineral gibi temel besin ögelerini alırız. Karatay diyetinin özelliği bu besinlerden en çok proteine ağırlık vermektir. Özellikle vücutta enerji harcamasına bakıldığında bu üç şekilde meydana gelir. Bunlardan bir tanesi hepimizin bildiği kişiye özgü olan bazal metabolizma hızıdır, ikincisi gün içinde yapılan fiziksel aktivitedir,  üçüncüsü ise termojenik etki dediğimiz tüketilen bir besinin vücutta yakılması ile açığa çıkan enerjidir, vücudun yakmış olduğu enerjidir. Özellikle proteinli besinlerin termojenik etkisi daha yüksektir. Karatay diyetinin temeli de bu özelliğe dayanmaktadır. Bol proteinle vücudun yaktığı enerjinin daha yüksek olması amaçlanır. Vücudun burada enerjiyi daha fazla harcaması nedeni ile de diğer diyetlere göre daha hızlı kilo verme gerçekleşir. Özellikle yaz ayları öncesinde hızlı kilo vermek isteyen bireyler için uygun bir diyettir. Ancak sürekli uygulanması sağlıklı diyet programı için uygun değildir. 


Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Yaza karatay diyeti ile hazır olun
Karatay diyetinde üç tane ana öğünden bir tanesi ara öğün yapılmaktadır. Bu ara öğün isteğe bağlı değişmekle birlikte öğle yemeği ile akşam yemeği arasında yapılmaktadır. Uzun çalışma saatleri olan bireylerin, öğle yemeğini saat 12'de akşam yemeğini saat 8'de yemek zorunda kalan bireyler için tek ara çok yeterli değildir. Buna ek olarak karatay diyetinin temelinde protein olmakla birlikte bu protein kaynakları hayvansal ve bitkisel kaynaklı olarak ayrılmaktadır. Et, tavuk, balık, yumurta ve peynir grubu olarak sık tüketilmesi önerilmektedir. Bitkisel kaynaklı protein olarak ise kuru fasulye, nohut, mercimek ve barbunya gibi besinler önerilmektedir.
Karatay diyetinin temel özelliklerinden birisi de saat düzenidir. Akşam saat 7'den sonra herhangi bir besinin tüketilmemesi gerekmektedir. Bununla beraber günlük minimum 20 dakikalık yürüyüşler yapmak gerekir. Su yine her diyette olduğu gibi karatay diyetinde de önemlidir ve günde 2-2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Uyku düzeni diyetin başarısını etkileyen diğer bir faktördür. Yapılan diyetin verimliliğini en çok etkileyen faktör bir gece önceki yapılan uykudur. Aşırı kilo verme aslında metabolizmayı yoran bir durum değildir çünkü kişinin vermesi gereken belli bir kilo vardır. Bu kiloyu vermek  değil ama bu kilonun hızlı verilmesi metabolizmayı yorar ve vücudu yaşlandırır.Karatay Diyetinde Öğünler Nasıl Olmalı?


Karatay diyeti kahvaltı önerileri

Sabah kahvaltısı 8-9 arası olmalı. Özellikle yumurta, melemen yada omlet olarak kesinlikle bulunmalı. Ayrıca buna ek olarak bir avuç içi kadar peynir, 10-15 adet zeytin ve yeşillikler maydanoz, dere otu, nane gibi yeşillikler olması önerilmektedir. Diyetin temelinde protein olduğu için protein içeriği az olan ekmekten uzak durulmalı, bunun yerine kuru yemiş tercih edilmelidir.


Karatay diyeti ile öğle ve akşam yemeği

Öğle yemeği saat 12-13 arası yenmeli. Öğle yemeğinde et ürünleri özellikle kırmızı et tercih edilmelidir. Bunun yanında tavuk veya somon, uskumru, palamut gibi yağlı balıklar tüketilmelidir. Bu et yemekleri sebze ile desteklenmelidir. Bunun yanında bir de bir tabak ev yoğurdu tüketilebilir. Ekmek oladığı için yine kuruyemişler tercih edilebilir. 
Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında tek bir ara öğün ihtiyaç duyulması dahilinde  yapılmalıdır. Bu ara ürün badem, fıstık, fındık gibi kuruyemişler ile yarım çay bardağını dolduracak miktarda tüketilmelidir. Farklı olarak bir kase ev yoğurdu ile de ara öğün yapılabilir. 
Akşam yemeği de saat 7'yi geçmeden öğle yemeğine benzer şekilde besinler ile yapılmalıdır. Gün boyunca  su tüketimine dikkat edilmeli günlük su ihtiyacı karşılanmalıdır. 

Yorum Gönder

 
Top