0
--Reklamlar--

HAMİLELİK SONRASI KARIN SARKMASINI NASIL ÖNLENİR?
Karın Sarkması Nedir?


Hamilelikte karnın büyümesinin gözle görülür hal alması çoğunlukla hamileliğin 16-20'nci haftalarından sonra olmaktadır. Bu haftadan sonra karnın büyümesini ve şeklini belirleyen genelikle kadının genel vücut yapısıdır. Gebelerin karın kasları, genetik yapısı, karın bölgesindeki cilt altı yağ tabakası, gebelikteki kilo alım hızı ve miktarı, gebenin yaşı, daha önce doğup yapıp yapmadığı, bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısının öiktarı, bebeğin kilosu, çoğul gebelik olup olmadığı gibi birçok faktör karnın büyümesini etkiler.
Büyüyen karnın yarattığı en önemli sorunlar ise karın çatlakları ve karın sarkmasıdır. Karın boşluğu kas tabakası ile çevrelenmiş olduğundan bebek büyüdükçe bu kaslar esnemeye başlar. Hamilelik sırasında rahim büyüdükçe karın içi basınç artar ve karnı çevreleyen kaslar gevşemeye başlar. Basınç dahada arttığında genişlemeden sonra deformasyon başlar, kaslar deforme oldukça cilt de esnekliğini kaybedip sarkmaya başlar. Doğum olduktan sonrada deforme olan bu kaslar ve cilt toparlanmaz ve karın sarkmaları meydana gelir.Hamilelik Sonrası Karın Sarkmasını Önlemek  İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?


Hamilelik sonrası çabuk toparlanması ve sarkmaların önlenmesi için doğru beslenme oldukça önemlidir. Gebelik boyunca dengesiz kilo alınması ve hamileliğin başlangıcında alınan kilo da doğru beslenme kadar önemlidir. Gebe bir kadın normal bir kadına göre günde 300 kalorilik bir artışa ihtiyaç duyar. Bu artış karbonhidrat ve yağ içerikli besinler yerine protein ve vitamin içerikli besinlerden oluşmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenme, sağlıklı besin maddeleri tüketme, ara öğünlerin atlanmaması ve bol sıvı tüketme beslenmenin temel kurallarıdır. Tüm besin maddelerinden yeterince alınması sağlanmalıdır. Kollegenin yapısında bulunan su ve vitaminler yeterli alınmazsa cildin ve kasların esnekliği bozulacak ve sarkmalar önlenemeyecektir. Bu nedenle beslenme cildin sarkmalarını önlemede oldukça önemlidir.Hamilelik Sonrası Karın Sarkmasını Önlemek İçin Nasıl Egzersiz  Yapılmalı?Hamilelik sonrası düzenli yapılan egzersizlerle karın sarkmasının önlenmesi mümkün olabilir. Egzersizlere başlama zamanı burada oldukça önem taşımaktadır. Egzersize başlama zamanı doğumun şekline ve annenin hareket ve sağlığını etkileyen bir durumun varlığına göre değişebilir. Egzersize başlama zamanına normal doğum veya sezeryan olmasına göre çoğunlukla doktorunuz karar verir. Aynı zamanda spor uzmanınızın da önerileri olabilir. Karın sarkmalarını önleyen en önemli hareketler karın kaslarını çalıştıran hareketlerdir. Mekik çekmek bu tip hareketlerin en başında gelmektedir. Giderek sayısı arttırılan mekik hareketleri yapılabilir. Plates ve yüzme gibi nefesin ve kasların kullanımının önemli olduğu egzersizler de karın sarkmasının önlemesinde oldukça önemlidir. Haftanın en az üç dört günü yarımşar saatlik tempolu yürüyüşler veya koşuda tüm vücudun forma girmesini ve göbek bölgesinin forma girmesini sağlayabilir. Hamilelik döneminde yapılan egzersizler, hamile kalmasından önce yapılan egzersizler ve hamilelik sonrasında yapılan egzersizlerin hepsi karın sarkmasının önlemnesinde etkilidir.


Yorum Gönder

 
Top