0
--Reklamlar--KETOJENİK DİYET

Ketojenik Diyet Nedir?


Ketojenik diyet programı, karbonhidrat değeri düşük yağlardan ve proteinden zengin bir diyettir. Normalde günlük hayatınızdaki kişiyle uyguladıkları diyet programlarında karbonhidrat içeriği daha yoğundur çünkü günlük enerjimizi karbonhidrattan karşılanmaktadır,  %50 karbonhidrat içeriğinin de % 30-35 yağ ve %20 protein içerikli bir diyet en sağlıklı diyettir aslında. Fakat ketojenik diyet programının bir diğer özelliği daha çok kanser hastalarında kullanılması sebebiyle karbonhidratın sınırlandırılmasıdır. Karbonhidrat maksimum  günlük 50 gram olmalıdır ve bunun dışındaki günlük enerji ihtiyacı daha çok yağlı ve proteinli yiyeceklerden karşılanmaktadır.

Kanser hastaları dışında kedilerin diğer yaygın olarak epilepsi hastalarında kullanılmaktadır, özellikle epilepsi atağı yoğun olan çocuklarda ketojenik diyet programı çocukluktan itibaren uygulanmaya başlayarak  2-3 yıllık bir süre içerisinde tedavi olarak uygulanılan ve ilaç tedavisinin de alternatif olarak tercih edilen bir uygulamadır.

Ketojenik Diyet Programı Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyetteki amacımız  günlük karbonhidratı maksimum 50 gramlarda tutmak ve daha yüksek oranda yağ ve protein ile beslenmektir. Tabi ki burada alacağınız yağın cinsi ne özelliği ve vücuda faydası da önemlidir.  Ketojenik diyette  özellikle omega 3 yağları önerilmektedir. Omega 3  yağlarıda ketojenik diyet özellikle kanser hastalarında kullanıldığı için omega 3 yağı kanser hastalarında tümör gelişimini engellediği için daha fazla önerilmektedir. Ayrıca omega 6 yağından kaçınılması söylenmektedir. Omega 6 yağı vücutta iltihap oranını yükselttiği için ve bağışıklık sisteminin çalışmasını engellediği için de kanser hastalarına pek tercih edilmemektedir. Omega 6 yağı ise ay çiçek yağında  bulunmaktadır, özellikle ay çiçek yağından kaçınmak gerekmektedir.

Omega 3  kaynakları; kenevir tohumu yağı, keten tohumu yağı bunlar özellikle piyasada çok bulunmayan kaynaklardır. Fakat organik besin satan yerlerden ya da internetten özel sipariş verebileceğiniz. Bunları özellikle diyetinize eklemeniz gereken tohumlar ve yağlardır. Daha çok omega 3 balık yağında bulunmaktdır.

Omega 9 zeytinyağı, palmiye yağı ve hindistan cevizi yağında bulunmaktadır. 
Palmiye yağı ve hindistan cevizi yağının önemli olmasının sebebi, MCT denilen yağlar yani orta zincirli yağ asitlerini fazlasıyla içermesinden dolayıdır. Orta zincirli yağ asitleri ne işe yarıyor, vücutta enerji harcanmadan depolanabilen ve hücrelere  geçebilen bir yağ zinciridir. Doğal olarak da tümör hastalarında zayıflatmamaya yönelik yani enerjiyi yüksek tutmaya yönelik bir diyet olması gerektiği için de orta zincirli yağ asitleri önerilmektedir.

En sağlıklı protein kaynakları ise kırmızı et, tavuk, balık önerilmektedir. Ama bunun yanında tahıl proteinlerinden de kaçınılmaktadır çünkü tahıldan gelecek karbonhidratlar diyetin özelliğine bozmaktadır. 

Sadece ketojenik diyette günlük alacağımız karbonhidratı taze sebze ve meyvelerden sağlamaktayız. Buradaki amaç taze sebze meyvelerle C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektir.  Özellikle bunların hepsi bir bütün olarak ketojenik diyetin içeriğini zenginleştirmektedir. 

Yorum Gönder

 
Top