0
--Reklamlar--


  • Sıcak Havanın Sağlığa Zararları;
İnsan için ideal yaşam sıcaklığı 20-25 °C'dir. Yaz ayları bu aralığın oldukça üzerinde seyreder. Bu da insanın olağan dengesini olumsuz yönde etkiler. Çocuklar,  yaşlılar ve diyabet, tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olanlar etkilenenlerin başında geliyor.

  • Kalp Hastalıkları Riski Artıyor
Hava sıcaklığının artışı ile birlikte kalp hızı artıyor, vücuttaki kan damarları genişleyip çeperlere daha çok basınç yapıyor. Kalp ritm bozukluğu ve tansiyon hastaları için daha zorlu bir durum baş gösteriyor. Vücut bu durumu dengelemek için daha çok efor sarf edip daha çok yoruluyor. Bu durum vücut direncinin düşmesine ve halsizliğe sebep oluyor. Vücut üzerindeki üzerindeki baskıyı sağlıklı beslenme ile en aza indirmek gerekir. Bunun için bol sıvı tüketmek gerekir, özellikle bol su içmek gerekir. Yağlı gıdalardan kaçınılmalı, hafif gıdalar tüketilmeli. Karpuz, kavun, şeftali gibi su muhteviyatı yüksek meyveler tüketilmeli.

  •   Diyabet (şeker) Hastaları Zorlanıyor
Havaların ısınması vücudun aşırı terlemesini de beraberinde getiriyor. Vücut terleme ile sadece su değil birçok minerali de dışarı atıyor. Bu minerallerin  kaybedilmesi vücut dengesini olumsuz yönde etkiliyor. Bunu dengelemek için bol miktarda alkali su tüketilmeli. Yaz meyvelerinin glisemik indeksinin yüksek olması ve bu gıdaların bol tüketilmesi diyabet hastalarını oldukça zorlar. Sıcak havalarda dondurma aşırı tüketilmemeli ve uzun yaz günlerinde uyku düzenin bozulmamasına özen gösterilmelidir.

  • Çocuk ve Yaşlılar Daha Çok Etkileniyor
Çocuk ve yaşlıların vücut direnci daha düşük olduğu için artan sıcak havalarla baş etmeleri de o oranda zorlaşıyor. Çocukların sıcaktan korunması için ebeveynlere büyük sorumluk düşüyor. Çocukların öğle sıcağında güneşe maruz kalmaları önlenmeli kapalı mekanlardan ziyade açık havada olmaları sağlanmalı. Çocukların yeteri miktarda sıvı almaları gözetilmeli, fast-food tarzı gıdalardan uzak tutulmalıdır. Öğünler yağsız olarak hazırlanmalı, sebzeler tercih edilmeli, sofra yaz meyveleri ile zenginleştirilmelidir. Yorum Gönder

 
Top