0
--Reklamlar--
Pekmez adı verilen şeker şurupları keçiboynuzu, üzüm, dut, incir gibi şekerli meyvelerden ya da şeker pancarı ya da ardıç gibi şekere dönüştürülebilen meyvelerden üretilmektedir. Pekmez bu sayılan meyvelerin ezilip kaynatılması ile elde edilen yoğun kıvamlı bir şuruptur. Halk, enerji almak, sağlıklı bir yaşam sürmek, hastalıklardan korunmak için pekmez tüketimine büyük önem vermektedir. Pekmezin tüketim şekilleri birbirinden farklılık göstermektedir. Kimileri sabahları 1 kaşık içerken, kimileri tahin ile karıştırarak ekmeğe sürmektedir. 

Pekmezin tüketim şekillerine göre kalorisi de değişkenlik gösterir. Şeker bazlı olduğundan pekmez kilo aldırır mı sorusunun cevabı ne yazık ki evettir. Karbonhidrat deposu olmasının yanında bala oranla daha az kaloriye sahip olması diyet yapan kişilerce tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biridir. 

Doğru besinlerin yanında kullanıldığında pekmez, size kilo verdirmeye de başlar. Fakat bu kilo verdirme olayı tüketilme oranına ve tüketilme besinlerine bağlı bir durumdur. Eğer siz pekmezi ekmek ile tüketirseniz, 1 kaşık pekmez tüketmekten daha fazla kalori alırsınız. Bu nedenle kilo alma ve kalori konusunda pekmezin birlikte tüketildiği besin oldukça önemlidir. Özellikle çocukların tüketmesi gereken pekmez, halk arasında vitamin ve mineral deposu olarak bilinmektedir. Anadolu’ya özgü besinlerin başında gelen pekmez, keçiboynuzu, dut, incir, şeker pancarı ve ardıç gibi meyvelerden üretilse de geneli üzümden üretilmektedir. Üzüm pekmezinin tadı oldukça hafiftir. Bu nedenle tüketimde üzüm pekmezi tercih edilmektedir. Fakat keçiboynuzu pekmezi üzüm pekmezine göre daha faydalıdır. Fakat tadının ağırlığı kişilerce tercih edilmemesine neden olmaktadır. Aynı zamanda ardıç pekmezinin faydaları da oldukça fazladır. Fakat tadının acı olması tercih edilmemesine neden oluyor. İçerisinde bolca magnezyum, potasyum ve demir bulunduran pekmezin sabahları 1 kaşık tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. Çikolata, bal, reçel gibi enerji veren besinlere oranla çok daha düşük kalorili ve bol besin kaynağıdır. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek için pekmez tüketilmesi gerekmektedir.

Üzüm Pekmezi Kan Yapar mı?
Üzüm pekmezinin bilinen en büyük faydası kan yapmasıdır. Kansızlık denilen rahatsızlık kan hücrelerindeki hemoglobinlerin sayısının azlığıdır. Bu durumda vücutta üretilen kan normal bir insana oranla azdır. Halk arasında anemi olarak bilinen bu kan azlığı rahatsızlığı, genellikle çocuklarda ve kadınlarda görülmektedir. Kansızlık problemi yaşan insanların vücutları B12, folik asit ve demir eksikliğinden ötürü güçsüzdür. Bu nedenle B12, folik asit ve demir bir şekilde vücuda takviye edilmelidir. Kansızlığın pek çok ilaç tedavisi bulunsa da pekmez bir ek besin olarak kullanılmaktadır. Üzüm pekmezinde B12 vitamini ve demir fazla miktarda bulunuyor. Bu nedenle anemi bulunan kişilerin üzüm pekmezini sıklıkla tüketmeleri gerekiyor. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğundan üzüm pekmezi tüketirken kalori hesabı da yapılmalıdır. Bu nedenle üzüm pekmezi tüketirken ölçüyü kaçırmamak gerekiyor. Pekmez kilo aldırır mı diye düşünüyor iseniz fazla şeker barındırdığından fazla tüketiminde kilo aldırır. Bu nedenle sağlığınızı korurken, fitliğinize de dikkat etmelisiniz.


Pekmez Kaç Kalori
Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte kilo vermek için çeşitli diyetler denenmeye başlandı. Bu diyetleri yapan insanlar vücutlarının sağlığını da korumak ve aynı zamanda enerji de almak istiyor. Enerji veren yiyeceklerin hepsi ne yazık ki diyet yapan kişilerin yememesi gereken besinlerdir. Fakat elbette vücudun enerji veren bir besine ihtiyacı vardır. Enerji almak için bal, reçel, çikolata tüketmek yerine pekmez tüketmek hem sağlık açısından hem de kalori açısından oldukça avantajlıdır. 1 kaşık pekmez 60 kaloridir. Yani baldan, reçelden ve çikolatadan daha az bir kaloriye sahiptir. Fakat yine de fazla tüketimi kilo almaya neden olur. 2 kaşık pekmezden sonrası için pekmez kilo aldırır mı diye düşünmemelisiniz. Çünkü 2 kaşık pekmez 120 kalori etmektedir. Bu sınırdan sonrası size kilo aldıracaktır. Pekmezin kilo aldırmayan türleri de bulunmaktadır. Örneğin keçiboynuzu pekmezi bağırsakları çalıştırdığından diyet yapan kişilere kilo verdireceği gibi vücudun gerekli enerjisini de kullanıcıya verecektir.

Pekmez Çeşitleri Nelerdir - Pekmez Nasıl Yapılır?
Halk arasında en çok bilinen pekmez üzüm pekmezidir. Fakat üzüm pekmezinin yanı sıra keçiboynuzu pekmezi, dut pekmezi, ardıç pekmezi, incir pekmezi ve şeker pancarı pekmezi de bulunmaktadır. Pekmezin hammaddesi şekere dönüşebilen meyvelerdir. Bu nedenle pekmez bu meyvelerden yapılmaktadır. Üzüm pekmezi halk arasında en çok tercih edilen pekmez türüdür. Kansızlık çeken kişilerin ilk tercihi üzüm pekmezidir. Çünkü üzüm pekmezinin kan yapma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda kan dolaşımını da arttıran üzüm pekmezi çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanılmalıdır. Üzüm pekmezinin yapılışında hem siyah hem de beyaz üzümler kullanılmaktadır. Fakat siyah üzüm pekmezi daha değerlidir. Öncelikle toplanan üzümler beton ezme makinelerinde ezilerek şıra çıkarılır. Sonrasında şıranın suyu süzülür ve kazanda kaynatılır. Güzelce kaynatılan şıra kazandan alınır ve güneşte uzun bir süre bekletilir. Ardından tüketilecek üzüm pekmezi kıvamına gelir.

Dut pekmezi: astımı olan hastalarda ek besin olarak kullanılmalıdır. Aynı zamanda mide hastalıklarına ve ülsere de iyi gelen dut pekmezi gargara yapıldığında ağız içerisindeki yaralara da iyi gelmektedir. Spor yapan kişilerce daha sık tüketilmektedir. Dut pekmezinin yapılışı da üzüm pekmezine oldukça benzer. Öncelikle ağaçlardan karadut ve beyaz dut toplanır ve kazanda kaynatılır. Çekirdekleri yüzeye çıkana kadar kaynatılan dutlar, kazandan alınır ve dinlendirilir. Ardından bir kez daha kaynatılır ve güneşte bekletilir. Sonrasında süzülür ve tüketilme kıvamına gelir.

Keçiboynuzu pekmezi: keçiboynuzundan elde edilmektedir. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde elde edilen keçiboynuzu pekmezi bu bölgelerden sıklıkla tüketilmektedir. Tansiyon hastaları için oldukça önemli bir besindir. Tansiyonu dengeler ve kolesterolü düşürür. Aynı zamanda cinsel gücü arttırır. Nefes darlığı çeken kişilerce de tercih edilmektedir.

Ardıç pekmezi: andız ağacının meyvelerinden elde edilmektedir. Andız kozalaklarının öğütülmesi ile elde edilen andız özü pekmezin hammaddesidir. Astım, bronşit rahatsızlığı olan hastalarda kullanıldığı gibi egzama ve mantar gibi iç hastalıklara sahip olan kişilerce de kullanılmaktadır. Kaşıntıya iyi gelen ardıç pekmezi her pekmez gibi kan yapıcı özelliğe de sahiptir. Fakat tadı acıdır ve bu nedenle pek tercih edilen bir pekmez türü değildir. Şeker pancarı pekmezi ile şeker pancarının kökünden elde edilmektedir. Şeker pancarları toplanır, soyulur ve kaynatılır. Böylelikle şeker pancarı pekmezi elde edilmiş olur. Bu pekmez nefes darlığına iyi gelmek ile birlikte kan yapma özelliği ile sağlıklı bir besindir.


Üzüm Pekmezinin Faydaları
Üzüm pekmezinin vücuda pek çok faydası bulunuyor. Bunların en başında kansızlığın en büyük çaresi olması geliyor. Üzüm pekmezi içerisinde bol miktarda karbonhidrat bulundurduğundan tam bir enerji deposudur. Aynı zamanda pek çok vitamin ve mineral de barındırdığından sağlıklı yaşam için oldukça gerekli bir besindir. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum deposu olarak bilinen üzüm pekmezi özellikle sabahları 1 kaşık tüketildiğinde tüm gün hastalıklara karşı daha büyük direnç gösterir aynı zamanda güne daha enerjik başlarsınız. Üzüm pekmezinin iştah açıcı özelliği bulunduğundan özellikle çocuklarda kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda üzüm pekmezi kan dolaşımını da hızlandırarak vücudun kendini yenilemesini ve yorgunluk hissinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Özellikle mide ve bağırsakta iyileştirme etkisine sahiptir. Bu nedenle mide rahatsızlığı çeken hastalara pekmez tüketmesi önerilmektedir. Hamilelik döneminde ve emziren annelerde vücut pek çok yapıtaşını kaybeder. Doktorlar bu dönemlerde pekmez tüketiminin oldukça önemli olduğunu vurgulamaktadır.


Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları 
Keçiboynuzu pekmezinin faydaları üzüm pekmezinin faydalarına göre daha fazladır. Fakat keçiboynuzu pekmezinin tadı üzüm pekmezine göre daha ağır olduğundan tüketimi daha zordur. Bu neden ile tüketimde keçiboynuzu pekmezi pek tercih edilmemektedir. Keçiboynuzu pekmezi kansızlığa birebirdir. Kan yapımını en çok oranda arttıran pekmez çeşidi keçiboynuzu pekmezidir. Tansiyon hastalarının keçiboynuzu pekmezi tüketmesi çok gereklidir. Çünkü keçiboynuzu pekmezi tansiyonu dengeleyerek kolesterolü düşürür. Aynı zamanda kalbi takviye ederek sağlıklı bir yaşam sürmenize vesile olur. Diş sağlığı, kemik sağlamlığı içinde keçiboynuzu pekmezi bir hayli önemlidir. İçerisindeki vitamin ve mineraller ile diş ve kemik sağlığını korur iken aynı zamanda dişleri ve kemikleri güçlendirir. Pekmez kilo aldırır mı sorusunun cevabının hayır olduğu tek pekmez çeşidi keçiboynuzu pekmezidir. Keçiboynuzu pekmezi bağırsakları çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olur. Fakat yine de hatırlatmakta yarar var. Her şeyin fazlası zarardır. Potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko gibi mineraller içerdiğinden vücudun neredeyse tamamına faydalıdır. 


Keçiboynuzu Pekmezi Cinsel Güç saglar mı ?
Keçiboynuzu pekmezi aynı zamanda cinsel gücü de arttırmaktadır. Bilimsel olarak üretilen sperm sayısını arttırdığı da kanıtlanmıştır. Özellikle sertleşme ve iktitadarsızlık sorunları için kullanılan keçiboynuzu pekmezi, viagra'dan kat kat büyük bir etkiye sahip olup uzmanlar tarafından bu etkisi kanıtlanmıştır. Keçiboynuzu pekmezinin cinsel güç saglamasına yönelik degişik kür yöntemleride bulunmaktadır.


Çocuklarda Pekmez Tüketimi
Çocukların gelişim sürecinde ihtiyaç duydukları en önemli mineral demir'dir. Çocuklara ve bebeklere gelişimlerini tamamlamak için bol miktarda ek besin, mineral ve vitamin şurupları içiriliyor. Her ne kadar vitamin ve mineral içerse de o şuruplarda kimyasal maddeler de bulunuyor. Çocukların sağlığı, içirilen bu şurupların fazla kullanımı sonrasında sağlığı tehdit ediyor. Bu nedenle çocukların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri doğal ürünlerden sağlaması oldukça önemlidir. Pekmezin içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunuyor. Magnezyum, potasyum, demir, B1, B2, B12 gibi mineraller ve vitaminler çocuk sağlığı için çok önemlidir. Pekmezler bu vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu da çocuklar için doğal bir mineral ve vitamin şurubu oluyor. Sizde çocuklarınıza daha bebeklik dönemlerinde pekmez tüketimine başlar iseniz çocuklarınız daha sağlıklı ve daha güçlü büyür.


Pekmez Nasıl Tüketilmeli
Özellikle kış aylarında hastalıklarında kapıya dayanması ile birlikte insanlar vitamin ve mineral tüketmeye daha büyük önem vermektedir. Grip ve soğuk algınlıklarından korunmak için vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralin sağlanması çok önemlidir. Özellikle de çocukların kış aylarında bağışıklıkları oldukça düşük olduğundan, onların vitamin ve minerale daha çok ihtiyacı olmaktadır. Vitamin ve mineral hapları kullanmak yerine doğal bir ürün olan pekmezi tercih etmek her zaman daha sağlıklıdır. Fakat çocuklar pekmezi tek başına tüketmekten kaçıyor. Çünkü bazı pekmezlerin tadı acımsı ya da oldukça yoğun olabiliyor. Bu nedenle pekmezin ayrılmaz ikilisi olarak tabir edilen tahin çocukların pekmez tüketmesi için iyi bir yoldur. Tahin pekmez kahvaltıların vazgeçilmez tatlarından biridir. Özellikle çocuklar tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. Aynı zamanda yetişkinlerinde sabahları 1-2 kaşık kadar pekmez tüketmesi vücut sağlığı açısından oldukça gereklidir. Tam bir enerji deposu olan pekmez gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi size verir. Fakat 1-2 kaşık pekmezden sonrası ne yazık ki kalori açısından fazla olduğundan kilo aldırır. Yine de pekmez sağlık açısından çok önemli olduğundan pekmez kilo aldırır mı sorusunu akla pek getirmemek gerekiyor.

Yorum Gönder

 
Top