0
--Reklamlar--
Hamilelik döneminde vücut oldukça hassas bir yapıya sahip olur bu yüzden bu dönemde beslenmeye dikkat etmek gerekir. Alınan gıdalardan gıdaların alındıkları ölçülere kadar dikkat etmek faydalı olacaktır.

Hamileliğin ilk üç ayı bebeğin gelişim süresidir ve bu süre boyunca bebek kromozomal bir yapıya sahip olacaktır dolayısıyla bu üç ay boyunca annenin beslenme rejimi bebeği etkilemez. Ancak bebek bir süre sonra annenin besinlerinden etkilenmeye başlayacaktır. Bu dönemde hamilelikte beslenme biçimine dikkat edilmezse bebek hayatı boyunca etkisinde kalacağı rahatsızlıklar geçirebilir.

Hamilelik süresinde doğal olarak aşırı bir açlık ve çeşitli gıda maddelerine karşı istek hissedilir ancak bu dönemde normalin üstünde bir beslenme biçimi zararlı olabilir.

İlk üç ay küçük öğünlerle sık beslenmek faydalı olacaktır. Bu evrede hamilelikte beslenme gerçekleştirilirken yağ ve tuz oranı düşük besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanında balık, yumurta, süt gibi ürünler de tüketilebilir. İlk üç ay vücudun gebelik hâline alışması zor olacak, sık sık mide bulantıları ve kusmalar gerçekleşecektir. Bu bulantıları önlemek için beyaz leblebi gibi çerezler atıştırılabilir.

İlk üç aydan sonra sıkı bir disipline girmek faydalı olacaktır. İlk 3 aydan doğuma kadarki süre bebeğin annenin besinlerinden etkilendiği zamandır o yüzden bu zaman aralığında günlük kalori miktarına ve alınan besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. 3 ana öğün arasına 3 ara öğün konularak yapılan beslenme faydalı olacaktır.

Günlük yakılan 1600 kcal kalori miktarının hamilelikte beslenme esnasında 2200 kcal ölçüsüne kadar çıkması gerekmektedir. Bu yüzden hamilelik esnasında belli egzersizler yapmak beslenmenin sağlıklı bir şekilde uygulanmasına yardımcı olacaktır. Hamilelik esnasında süt ürünleri ve yumurta tüketimi oldukça faydalıdır. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum ve protein kaynağı oldukları için sıklıkla tüketilmelidirler. Ayrıca zannedilenin aksine günde iki kez kırmızı et tüketmek vücuda vitamin girmesine ve bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Hamilelik süresince alkol, sigara, kahve gibi alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Haftada en az 3 öğün yumurta tüketmek protein açısından faydalı olacağı gibi en az bir öğün de balık tüketilmelidir.

Yorum Gönder

 
Top